
Zeven van de tien winkelwagens worden niet besteld. Met cijfers van Baymard, Google en EHI laat de gids zien welke maatregelen in checkout, betaalmethoden en laadtijd werken, en hoe u ze in Shopware 6 uitvoert.
Conversie-optimalisatie betekent: van de bezoekers die u al heeft meer kopers maken. De hefbomen liggen in bijna elke webshop op dezelfde plekken: verzendkosten, checkout, betaalmethoden, laadtijd en vertrouwen.
Ongeveer 70 % van alle winkelwagens wordt verlaten. Het Baymard Institute berekent uit 50 onderzoeken een gemiddeld verlatingspercentage van 70,22 %. De meest voorkomende vermijdbare redenen: te hoge extra kosten (40 %), te lange levertijd (20 %) en verplicht account (18 %).
De eerste procentpunten kosten weinig. Bestellen als gast, zichtbare verzendkosten, minder formuliervelden en de juiste betaalmethoden zijn in Shopware 6 instellingen, geen ontwikkelprojecten. A/B-tests lonen pas daarna en pas vanaf enkele honderden bestellingen per maand.
Voordat wij solution25 oprichtten, hebben wij zelf een webshop gerund en uitgebreid tot meer dan 500 bestellingen per dag. Een groot deel van die groei kwam niet uit meer advertentiebudget, maar uit een checkout die gaandeweg minder klanten verloor. Sinds 2017 zien wij in Shopware-projecten dezelfde patronen.
Omdat elke verbetering werkt op het volledige bestaande verkeer, is conversie-optimalisatie meestal de voordeligste weg naar meer omzet. Dit artikel is bedoeld voor webshopeigenaars en e-commerceverantwoordelijken die met hun bezoekers meer bestellingen willen realiseren, met uitvoeringsaanwijzingen voor Shopware 6.
Na het lezen kunt u de zwakke plekken van uw webshop met cijfers afbakenen, de maatregelen ordenen naar inspanning en effect en beslissen of A/B-tests voor uw webshop al lonen.
De basis vormen vrij toegankelijke benchmarks, de instellingen in Shopware 6 en onze projectervaring. Alle prijzen: stand oktober 2026, exclusief btw.
Een conversie is de handeling die u van een bezoeker wilt, in een webshop dus de bestelling. Conversie-optimalisatie (Engels Conversion Rate Optimization, kortweg CRO) is het systematische werk eraan dat een groter deel van de bezoekers deze handeling afrondt. Het begint niet bij het verkeer, maar bij de webshop zelf: elk gewonnen procentpunt werkt door op alle bezoekers die hoe dan ook komen, uit Google, uit advertenties en uit de nieuwsbrief.
Het conversiepercentage is het aandeel van de sessies dat eindigt in een bestelling: bestellingen gedeeld door sessies, maal 100. Een webshop met 20.000 sessies en 300 bestellingen per maand heeft een conversiepercentage van 1,5 %.
Vergelijk alleen cijfers uit dezelfde bron: tools rekenen met sessies, gebruikers of bezoeken, en wie de tracking in de consentbanner weigert, ontbreekt in de noemer, maar bestelt wel.
Een rekenvoorbeeld laat zien waarom het werk loont: bij 20.000 sessies, 1,5 % conversiepercentage en 80 € gemiddelde bestelwaarde zet de webshop 24.000 € per maand om. Stijgt het percentage naar 2,0 %, dan is dat 32.000 €, een derde meer omzet bij hetzelfde advertentiebudget.
Vrij toegankelijke benchmarks zijn schaars, omdat de grote marktonderzoeken achter betaalmuren liggen. Een open bron is Littledata: over 436 Shopify-webshops met gekoppelde Google Analytics 4 lag de mediaan tussen eind juli en eind oktober 2026 op 1,4 %. Waarden boven 2,7 % horen bij de beste twintig procent, vanaf 3,7 % bij de beste tien procent.
De waarde hangt sterk af van branche, assortiment en verkeersbron: een webshop voor verbruiksmaterialen met vaste klanten ligt in onze projecten vaak boven 3 %, een meubelaanbieder onder 1 %. De belangrijkste vergelijking is die met uw eigen waarde van drie maanden geleden, gesplitst naar apparaat en kanaal.
Het meest betrouwbare vrij toegankelijke cijfer komt van het Baymard Institute. Uit 50 onderzoeken volgt een gemiddeld winkelwagenverlatingspercentage van 70,22 % (stand september 2025). Zeven van de tien winkelwagens worden dus niet besteld.
Een deel daarvan is niet te voorkomen: 42 % van de ondervraagde Amerikaanse kopers gaf aan alleen te hebben gesnuffeld of prijzen te hebben vergeleken. De overige redenen zijn zelf veroorzaakt, en precies daar zet conversie-optimalisatie in.
| Reden voor het verlaten (Baymard, Amerikaanse kopers) | Aandeel | Hefboom in de webshop |
|---|---|---|
| Extra kosten te hoog (verzending, belastingen, toeslagen) | 40 % | Verzendkosten vroeg tonen, drempel voor gratis verzending |
| Levering te traag | 20 % | Levertijd bij het product en in de winkelwagen, expressoptie |
| Geen vertrouwen bij het invoeren van kaartgegevens | 19 % | Bekende betaaldienstverleners, keurmerken, zichtbare contactmogelijkheden |
| Verplicht account | 18 % | Bestellen als gast als standaard |
| Checkout te lang of te ingewikkeld | 17 % | Minder velden, minder stappen, duidelijke foutmeldingen |
| Fouten of crashes van de pagina | 17 % | Monitoring, testaankopen na elke update |
| Retourvoorwaarden onbevredigend | 13 % | Retourtermijn en procedure in de checkout vermelden |
| Totale kosten vooraf niet zichtbaar | 12 % | Verzendkostencalculator in de winkelwagen |
| Kaart geweigerd | 10 % | Direct een alternatieve betaalmethode aanbieden |
| Te weinig betaalmethoden | 9 % | PayPal, achteraf betalen, kaart, wallets |
Baymard becijfert ook het potentieel: een grote webshop kan alleen al met een beter checkoutontwerp tot 35 % meer conversies bereiken. Het cijfer geldt voor webshops met aanzienlijke tekortkomingen. De enquête komt uit de VS; in Duitsland weegt het punt betaalmethoden zwaarder, meer daarover bij hefboom 4.

Afbeelding: kosten, levertijd en vertrouwen voeren de lijst aan; verzendkosten, levertijd en bestellen als gast zijn in Shopware 6 via instellingen te verbeteren. Bron: Baymard Institute, baymard.com/lists/cart-abandonment-rate, stand september 2025
Zonder meting is conversie-optimalisatie gokken. Voordat u iets wijzigt, moet u weten op welk punt de meeste bezoekers afhaken. Voorwaarde daarvoor is tracking die elke bestelling precies één keer telt.
Google Analytics 4 levert de benodigde e-commerce-events mee: view_item, add_to_cart, begin_checkout, add_payment_info en purchase. Correct ingebouwd in Shopware 6 vormen ze een trechter waaraan u het verlies per stap afleest; de integratie met Consent Mode beschrijft onze gids over GA4 in Shopware 6.
Een grove vuistregel uit onze projecten: verliest u tussen winkelwagen en checkoutstart meer dan de helft van de bezoekers, dan ligt het meestal aan verzendkosten of levertijd. Verliest u tussen checkoutstart en betaling meer dan een derde, dan ligt het aan het formulier, het verplichte account of de betaalmethoden.
Mobiel en desktop gedragen zich verschillend, en een gemiddelde verhult dat. Baymard beoordeelt in zijn actuele checkoutbenchmark 63 % van de mobiele checkouts als middelmatig of slechter, op desktop 64 %.
Extra kosten zijn met 40 % de vermijdbare verlatingsreden nummer één, nog eens 12 % haakt af omdat ze de totale kosten vooraf niet konden zien. De oplossing is geen kortingenslag, maar transparantie op het juiste moment.
Google beoordeelt de gebruikerservaring met drie kengetallen, de Core Web Vitals: Largest Contentful Paint (LCP) onder 2,5 seconden, Interaction to Next Paint (INP) onder 200 milliseconden en Cumulative Layout Shift (CLS) onder 0,1, telkens op het 75e percentiel van de echte paginaweergaven.
De op web.dev gedocumenteerde casestudy’s spreken een duidelijke taal: Vodafone verhoogde de omzet met 8 % nadat de LCP 31 % beter werd. Rakuten 24 verhoogde met werk aan de Core Web Vitals het conversiepercentage met 33,13 % en de omzet per bezoeker met 53,37 %. De BBC verloor voor elke extra seconde laadtijd 10 % van de gebruikers.
In Shopware 6 zijn de gebruikelijke verdachten te grote afbeeldingen, te veel extensies, een niet-actieve HTTP-cache en te kleine hosting. Meet met PageSpeed Insights apart voor mobiel en desktop; de maatregelen beschrijven wij onder Shopware-performance.
De productpagina moet in het eerste zichtbare gedeelte vier vragen beantwoorden: wat is het, wat kost het, wanneer komt het, hoe bestel ik. Prijs, beschikbaarheid, levertijd en winkelwagenknop horen zonder scrollen in beeld, ook op de smartphone.
Vertrouwen ontstaat uit details: colofon met telefoonnummer, een bekend keurmerk zoals Trusted Shops, logo’s van de betaaldienstverleners, HTTPS zonder waarschuwingen, beoordelingen van echte klanten. In de checkout horen de verwijzingen naar koperbescherming en retour naast de betaalkeuze, niet in de footer.
In de checkout is de koopintentie er al. Elk onnodig veld en elke extra klik kost hier bestellingen die al bijna binnen waren.
Baymard heeft in 2024 de checkouts van grote webshops doorgemeten: gemiddeld omvat een checkout 5,1 stappen en 11,3 formuliervelden, hoewel 8 velden meestal volstaan. 89 % van de webshops vraagt de naam in meer dan één veld, 84 % stelt het aanmaken van een account niet uit tot na de bestelling, 35 % toont het kortingscodeveld open.
De standaardcheckout van Shopware 6 is met twee pagina’s slank; de meeste verliezen ontstaan door instellingen die nooit zijn aangeraakt en door extensies die velden en stappen toevoegen.
Verplicht account is voor 18 % van de afhakers de reden. In Shopware 6 stuurt u dat onder Instellingen, Klant, Aanmelding & registratie met de optie “Standaard een klantaccount aanmaken”. Is die uitgeschakeld, dan bestellen klanten als gast en kunnen ze via een selectievakje een account aanmaken; is die actief, dan moeten klanten bestellen als gast actief kiezen.
Voor B2C-webshops raden wij bestellen als gast als standaard aan en het accountaanbod pas na de bestelling. De optie “Double opt-in voor gastbestellingen” moet uit blijven, want die schuift een bevestigingsmail tussen bestelling en betaling. Wat voor en tegen bestellen als gast pleit, staat onder Gastbestelling in Shopware.
Op dezelfde instellingenpagina bepaalt u welke velden het formulier toont: “Aanhef tonen”, “Titel tonen”, “Telefoonnummer tonen”, “Geboortedatum tonen” en “Adresaanvulling 1 tonen” en “Adresaanvulling 2 tonen”. Voor een webshop zonder leeftijdscontrole en zonder telefonische bezorgaankondiging kan dit alles worden uitgeschakeld.
Daarbij komen “Opmerkingenveld op de bestelafrondingspagina tonen” onder Instellingen, Algemeen, Winkelwagen en “Privacybepalingen moeten via een selectievakje worden geaccepteerd” bij Aanmelding & registratie. Of het selectievakje nodig is, bepaalt uw juridisch adviseur; voor de contractafwikkeling vereist de AVG informatie, geen toestemming.
Te weinig betaalmethoden noemt in de Baymard-enquête 9 % van de afhakers, een geweigerde kaart nog eens 10 %. In Duitsland weegt de factor zwaarder, omdat de voorkeuren duidelijk verdeeld zijn. De EHI-studie Online-Payment 2026 toont voor 2025, op basis van de omzetgegevens van 172 handelaren, de volgende aandelen:
| Betaalmethode | Aandeel in online-omzet 2025 (EHI) | In Shopware 6 beschikbaar via |
|---|---|---|
| PayPal | 28,7 % | PayPal-extensie van Shopware, Shopware Payments |
| Achteraf betalen op factuur | 26,1 % | Standaardbetaalmethode “Factuur” op eigen risico, PayPal achteraf betalen, Klarna, Shopware Payments |
| Automatische incasso | 14,4 % | Standaardbetaalmethode, SEPA via betaaldienstverlener |
| Credit- en debitcard | 13,7 % | Shopware Payments, PayPal-kaartbetaling, aanbieders zoals Stripe, Mollie, Adyen |
| Betalen in termijnen | 4,7 % | PayPal-termijnbetaling, Klarna |
| Vooruitbetaling | 3,5 % | Standaardbetaalmethode |
| Apple Pay | 1,3 % | Shopware Payments of aanbieders met Shopware-extensie |
De combinatie die in onze B2C-projecten het best werkt: PayPal, achteraf betalen via een aanbieder met risico-overname, creditcard en Apple Pay en Google Pay voor mobiele kopers, plus vooruitbetaling als vangnet. Meer dan zes opties verwarren, minder dan vier kosten bestellingen.
Shopware Payments bundelt Visa, Mastercard, PayPal, Google Pay, Apple Pay, Klarna en PayPal achteraf betalen in één integratie voor handelaren in Duitsland en Oostenrijk, afgerekend per geslaagde transactie zonder extra licentiekosten. De kosten staan op de prijspagina van Shopware Payments, de plaatsing in het totaalbudget in het artikel over de Shopware-kosten.
Onder Instellingen, Handel, Betaalmethoden bepaalt u via “Positie” de volgorde in de checkout; de meestgebruikte betaalmethode hoort bovenaan. Via de “beschikbaarheidsregel” uit de Rule Builder verbergt u bijvoorbeeld achteraf betalen vanaf een bepaalde bestelwaarde, in plaats van de betaalmethode helemaal te schrappen. In de webshop verschijnt een betaalmethode pas als ze aan het verkoopkanaal is toegewezen.
De PayPal-extensie brengt bovendien de expressknop mee: met de opties “Direct to PayPal” verschijnt die op productpagina, winkelwagen, offcanvas-winkelwagen, productlijsten en aanmeldpagina, en klanten slaan de adresinvoer over. De inrichting beschrijven wij onder PayPal integreren in Shopware 6.
Zelfs de beste checkout verliest klanten die worden onderbroken, vergelijken of op hun salaris wachten. E-mails voor verlaten winkelwagens halen een deel daarvan terug, als ze juridisch zuiver zijn opgezet.
Klaviyo noemt uit de analyse van meer dan 110.000 klantaccounts een gemiddeld klikpercentage van 6 % (beste tien procent: 11,3 %) en een omzet per ontvanger van 6,77 US-dollar. In onze projecten heeft een serie zich bewezen: herinnering na twee tot vier uur, tweede bericht na 24 uur, laatste na 48 uur. Een korting volgt pas in de laatste stap, anders leren klanten dat afhaken loont.
Een e-mail voor een verlaten winkelwagen is reclame per elektronische post en vereist volgens § 7 lid 2 nr. 2 UWG (Duitse wet tegen oneerlijke concurrentie) de voorafgaande uitdrukkelijke toestemming van de ontvanger; het e-mailadres uit de checkout alleen is dat niet. Zonder toestemming blijft alleen de uitzondering voor bestaande klanten volgens § 7 lid 3 UWG: adres uit een eerdere aankoop, reclame voor vergelijkbare eigen producten, geen bezwaar, verwijzing naar het bezwaarrecht bij het verzamelen en in elke mail.
In de praktijk betekent dat: mails aan gasten die nog nooit hebben gekocht zijn zonder double opt-in taboe. Haal de toestemming bij de nieuwsbrief of bij het aanmaken van een account binnen met een eigen selectievakje. Een duiding met actuele uitspraken biedt eRecht24; de details horen bij uw juridisch adviseur.
De Flow Builder van Shopware 6 kent geen trigger voor verlaten winkelwagens, en in de tijd uitgestelde acties zijn er pas in het plan Beyond. E-mails voor verlaten winkelwagens lopen daarom via een e-mailtool met Shopware-koppeling of een extensie uit de Shopware Store. Klaviyo bijvoorbeeld start de flow via het uit Shopware overgedragen event “Started Checkout” en filtert ontvangers eruit die inmiddels hebben besteld; CleverReach, Mailchimp en Brevo bieden vergelijkbare automatiseringen.
Voor webshops met aangemelde klanten, bijvoorbeeld in B2B, kan het ook zonder massamail: onze Abandoned Cart Saver toont verlaten winkelwagens van ingelogde klanten in de administratie, de verkoop belt en legt de bestelling met één klik aan.
De volgende tabel ordent de maatregelen naar inspanning en effect. De opgaven over het effect zijn ervaringscijfers uit onze Shopware-projecten, geen gegarandeerde resultaten; hoe sterk een hefboom werkt, hangt af van de uitgangssituatie.
| Maatregel | Uitvoering in Shopware 6 | Inspanning | Verwacht effect (ervaringscijfer) |
|---|---|---|---|
| Bestellen als gast als standaard | “Standaard een klantaccount aanmaken” deactiveren | 15 minuten | Hoog, vooral bij nieuwe klanten en op mobiel |
| Verzendkosten en levertijd in de winkelwagen | Opties onder Instellingen, Algemeen, Winkelwagen | 30 minuten | Hoog, minder afhakers vóór de checkout |
| Formuliervelden beperken | Aanhef, titel, telefoon, geboortedatum, adresaanvulling uitschakelen | 15 minuten | Gemiddeld, duidelijk op mobiel |
| PayPal Express op productpagina en in winkelwagen | PayPal-extensie, opties “Direct to PayPal” | 1 uur | Gemiddeld, op mobiel hoog |
| Achteraf betalen met risico-overname | PayPal achteraf betalen, Klarna of Shopware Payments | 1 tot 2 dagen inclusief activering | Hoog bij nieuwe klanten en hogere bestelwaarden |
| Drempel voor gratis verzending met melding | Prijsmatrix naar winkelwagenwaarde plus melding in het thema | 0,5 tot 2 dagen | Gemiddeld op de conversie, hoog op de bestelwaarde |
| Kortingscodeveld achter een link leggen | Thema-aanpassing | 0,5 dag | Laag tot gemiddeld |
| Afbeeldingen, HTTP-cache, pluginaudit | Zie Shopware-performance | 2 tot 5 dagen | Gemiddeld tot hoog, afhankelijk van de uitgangswaarde |
| Cross-selling op de productpagina | Tabblad Cross-selling, dynamische productgroep | 0,5 tot 1 dag | Bestelwaarde plus 5 tot 15 % |
| Serie voor verlaten winkelwagens | E-mailtool met Shopware-koppeling | 1 tot 3 dagen | Gemiddeld, alleen met toestemming |
Onze inschatting: Wij adviseren de eerste vijf regels van de tabel vóór elke A/B-test uit te voeren. Ze zijn in een ochtend gedaan en leveren in de meeste webshops meer op dan elk later testprogramma, omdat ze de meest voorkomende vermijdbare verlatingsredenen direct aanpakken.
A/B-tests horen in de tweede fase, wanneer de evidente tekortkomingen zijn verholpen en het gaat om varianten die niet uit data zijn af te leiden: indeling van de productpagina, formulering van de knop, plaatsing van de vertrouwenselementen.
Een test heeft verkeer nodig, en wel meer dan de meeste handelaren verwachten. Om een verbetering van het conversiepercentage van 2,0 naar 2,2 % statistisch zuiver aan te tonen, heeft u volgens de gebruikelijke steekproefformule bij benadering 80.000 bezoekers per variant nodig (80 % onderscheidend vermogen, 5 % foutkans). Een webshop met 30.000 sessies per maand zou voor die ene test ruim vijf maanden nodig hebben.
Onze vuistregel: onder 500 bestellingen per maand zijn A/B-tests tijdverspilling; voer de goed onderbouwde maatregelen uit en meet vooraf en achteraf. Vanaf enkele duizenden bestellingen per maand wordt testen een doorlopend programma.
De juiste volgorde hangt af van de omvang van de webshop en de staat van de checkout. Drie typische situaties uit onze projecten:
De grenzen: conversie-optimalisatie haalt meer uit bestaand verkeer, maar vervangt noch een passend assortiment noch concurrerende prijzen en levertijden.
Bij het cosmeticamerk Banana Beauty lagen de conversiepercentages onder het potentieel, veel gebruikers verlieten de Shopware-webshop vóór de aankoop. Wij hebben navigatie, productpagina’s en checkout herzien, de laadtijden met 40 % verlaagd en nieuwe CTA’s, lay-outvarianten en producthighlights via A/B-test getoetst. Dashboards met kengetallen over laadtijd, conversiepercentage en engagement begeleidden de periode na de livegang.
Volgens de casestudy stegen de conversies met 28 %, vooral dankzij betere gebruikersgeleiding en geoptimaliseerde checkoutprocessen. Voor uw webshop betekent dat: eerst laadtijd en checkout, daarna tests, en elke wijziging begeleiden met kengetallen.
De instellingen uit dit artikel voert elke webshopeigenaar zelf uit. Bureaudiensten lonen waar data moeten worden geïnterpreteerd, thema’s aangepast of tests opgezet. Als richtlijn uit onze projecten: quick wins inclusief thema-aanpassingen één tot drie bureaudagen, een conversie-audit met trechteranalyse, checkoutcontrole en prioriteitenlijst 1.500 tot 5.000 €, een doorlopend testprogramma 1.500 tot 5.000 € per maand exclusief toollicentie.
Wat wij daarbij aanbieden, staat onder CRO-diensten voor Shopware en Shopify.
Conversie-optimalisatie is de systematische verbetering van een webshop, zodat een groter deel van de bezoekers koopt; met conversie wordt de omzetting van een bezoeker in een koper bedoeld. Anders dan SEO of advertenties zet ze niet in op meer verkeer, maar op de opbrengst van het bestaande.
Deel het aantal bestellingen door het aantal sessies in dezelfde periode en vermenigvuldig met 100: 300 bestellingen bij 20.000 sessies geven 1,5 %. Analyseer apart per apparaat en kanaal, omdat het gemiddelde problemen verhult.
Bij Littledata lag de mediaan over 436 Shopify-webshops in het najaar van 2026 op 1,4 %, de beste twintig procent boven 2,7 %, de beste tien procent vanaf 3,7 %. In onze projecten liggen B2C-webshops meestal tussen 1 en 3 %, afhankelijk van branche en bestelwaarde.
In deze volgorde: verzendkosten en levertijd vroeg tonen, bestellen als gast als standaard, minder formuliervelden, PayPal, achteraf betalen en kaart aanbieden, de laadtijd onder de grenswaarden van de Core Web Vitals brengen en vertrouwenselementen in de checkout plaatsen. Pas daarna lonen e-mails voor verlaten winkelwagens en A/B-tests.
Alleen met voorafgaande uitdrukkelijke toestemming (§ 7 lid 2 nr. 2 UWG) of binnen het nauwe kader van de uitzondering voor bestaande klanten volgens § 7 lid 3 UWG; het e-mailadres uit de checkout alleen volstaat niet. Haal de toestemming binnen via double opt-in en laat de uitvoering juridisch toetsen.
Minstens twee volle weken en zolang tot de benodigde steekproef is bereikt. Voor het aantonen van een verbetering van 2,0 naar 2,2 % zijn dat bij benadering 80.000 bezoekers per variant.
Wilt u weten op welk punt uw webshop klanten verliest voordat u budget investeert? Onze gratis shopanalyse controleert startpagina, categorie, productpagina en checkout op desktop en smartphone, meet laadtijd en Core Web Vitals en levert binnen twee werkdagen een geprioriteerde foutenlijst als PDF. Toegang tot uw webshop heeft ze daarvoor niet nodig.
Als u de maatregelen uit dit artikel wilt laten uitvoeren, van de instellingen tot het testprogramma: schrijf ons. Wij vertellen u vooraf welke hefbomen bij de omvang van uw webshop lonen.
Meer over onze werkwijze, certificeringen en vestigingen leest u op de pagina Shopware-bureau solution25.

Besar Bilalli is medeoprichter en co-CEO van solution25, het Shopware-bureau uit Bremen. Vóór de oprichting van het bureau in 2017 heeft hij samen met Besnik Bilalli zonder startkapital een eigen webshop opgebouwd en uitgebreid tot meer dan 500 bestellingen per dag. Sindsdien begeleidt hij handelaren bij Shopware-projecten, van de systeemkeuze tot het lopende beheer. Vragen over het artikel beantwoordt hij graag persoonlijk: neem contact op.
Verantwoordelijk voor inhoud en actualisering: Besar Bilalli. Stand: oktober 2026. Volgende inhoudelijke controle: januari 2027.